29 Ekim 2016 Cumartesi

Levana (Ay Günlükleri #3.5) | Kitap Yorumu

*****
Puanım: 1|1


Yazar: Marissa Meyer
Çevirmen: Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur
Yayınevi: Artemis Yayınları

TANITIM:

Ayna, ayna, söyle bana benden güzeli var mı dünya'da? Ya da Ay'da...

İki gezegen arasında aşklarını ne kadar sürdürebilirlerdi kİ?Daha doğrusu, bir gezegen ve Ay arasında. Ya da her neyse. 

Saf kötülüğün bir adı var. Aldatıcı maskelerin ardında gizleniyor ve gücü eline geçirmek için "büyü"sünü kullanıyor. Peki ama Kraliçe Levana kim? Yolu Cinder, Scarlet ve Cress'le kesişmeden yıllar önce, Levana'nın çok farklı bir hikâyesi vardı. Daha önce hiç anlatılmamış bir hikâye... Şimdiye kadar.

New York Times çoksatarı yazar Marissa Meyer, Levana'da büyüleyici kötü karakterinin geçmişini anlatıyor. Aşk ve savaş, ihanet ve ölüm üzerine unutulmaz bir hikâye. Üstelik "Ay Günlüğü" serisinin heyecan dolu final kitabı Winter'ın giriş bölümleri de sizi bekliyor.
*****


Art arda bu seriden yorumlar girmek ve kafamda sürekli Levana, Prenses Selene, Doğu Ulusları kelimelerinin dolanması... Cress'i bitirir bitirmez başlamıştım Levana'ya ve kısacık kitabı okul yüzünden normalde bitireceğimin iki katı sürede bitirdim 😪 Seriye ait elimdeki son kitap olmasından da olabilir bu kadar sürede bitirmem. 


Kitapta Levana'nın yaşamını okuyoruz genel olarak, onun bu duruma gelene kadar yaşadıklarını okuyoruz. Ablasının -Channary'nin- Kkraliçe olmasıyla başlıyor genel olarak ve zaman zaman geçmişteki olayları da öğreniyoruz. Açıkçası kitabı okumadan önce Levana'ya bu kitapla nefretimin azalacağını hatta belki seveceğimi bile düşünmüştüm. Ama tam tersine daha da nefretim arttı 🙅 Onun zalimliğinin arkasında bazı acı gerçekler olduğunu düşünürken bu acımasızlığının içinden geldiğini fark ettim. Tabii, bazı olaylarda hak verdiğim oldu ama onlar o olaylarla sınırlı kaldı. Kitapta hoşuma gitmeyen bir yan ise, Channary'nin az geçmesiydi. Prenses Selene'nin annesi olarak onun düşüncelerini ve duygularını daha fazla okumak isterdim. Ama o kısa yerlerde bile onu da sevemedim. Şimdi bu kadar Levana'dan nefret ettiğimi yazdım, doğal olarak neden böylesine nefret ediyorsun diyebilirsiniz 😁 Benim bu kitapta nefretimin artmasının en büyük sebebi Evret'a yaptıklarıydı. Çok fazla kızdırdı beni o sayfalarda. Neysee, nefretimden başka noktalara dönelim. Son kısımlarında Winter'ın ilk 4 bölümü vardı. Ben Winter'ı ve Jacin'i çok seviceğim gibi ve ağır shipliyeceğim 😍

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder