28 Şubat 2016 Pazar

Aklınızı Başınızdan Alacak Bir Film | Akıl Defteri

Yeniden merhaba! Şimdi arkanıza yaslanın ve beni dikkatlice dinleyin. İzledikten sonra "Bunu niye daha önce izlemedim ben?" diyeceğiniz bir film geliyor: 'Akıl Defteri'. Orjinal ismiyle 'Memento'.


Akıl Defteri veya İngilizce özgün adıyla Memento, 2000 yılı Amerikan yapımı Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen daha önce kardeşi Jonathan Nolan tarafından yazılmış kısa hikâye "Memento Mori" 'den uyarlama psikolojik gerilim filmi.

Peki filmde neler mi oluyor?

Günümüzün Los Angeles'ı..
Pahalı kıyafetler giyen ve son model bir Jaguar kullanan Leonard Shelby ucuz motellerde bol paralı bir yaşam sürmektedir. Başarılı bir iş adamı gibi görünmesine karşın, yaşamının tek bir amacı vardır. Karısını öldüren adamı bulup cezalandırmak.
Polisin şüphelerini ciddiye almaması üzerine Leonard, yaşamını tüketen kendi adalet arayışı içine girmiştir. Diğer taraftan çok büyük bir problemi daha vardır: Çok ender rastlanan ve tedavisi olmayan hafıza kaybı. Karısının ölümünden önceki olayları detaylarıyla hatırlayabilmesine karşın on beş dakika önce nereye gittiğini, kiminle konuştuğunu hatırlayamamaktadır. Yaşamını dövmeler, fotoğraflar, notlar ve şemalar üzerinde yeniden kuran Leonard, ancak bu şekilde yaşadıklarını hatırlamakta ve tek amacına doğru ilerleyebilmekte.Şimdiye kadar filmden zaten etkilenmiş olabilirsiniz fakat asıl baş döndüren kısım az sonra bahsedeceklerimde. Bu kadar etkileyici bir filmin normal bir film gibi baştan sona ilerlemesini beklemeyiz değil mi? Evet, yanlış duymadınız. Film bilinenin aksine sondan başa doğru gidiyor. Yani filmin en başında en sonunu zaten görmüş oluyorsunuz. Bazıları "E, o zaman her şey anlaşılır." diyebilir. Fakat filmi son dakikasına kadar ne olacağını anlamadan izliyorsunuz. Her anladığınızı sandığınız anda yanılgıya uğradığınızı görüyorsunuz. Siz film boyu başka şeylere odaklanırken film bir anda gerçekleri hiç beklemediğiniz şekilde size sunuyor.


İşte o her yerde karşımıza çıkan replik de bu filmden :)


Beyin fırtınası yaptırırken gülümsetmeyi de unutmayan bir film.  En komik sahnelerden biri sanırım. Amnezi hastalığı yüzünden neden koştuğunu bir an unutuyor ve ardından bir adamı kovaladığını sanıyor. Ancak adam ona ateş ettiğinden asıl adamın onu kovaladığını anlıyor :D


Her ne kadar beyin devrelerinizi yaksa da izlenmeye değer mükemmel bir film. Bir değil, on kez bile izlenir. Yani kısacası; izleyin, izlettirin^^

* Sanırım bunu söylemeden geçemeyeceğim; o kadar çok İngilizce not ve dövme görüyorsunuz ki İngilizceniz de gelişiyor :)
** Ayrıca bir şey daha eklemek istiyorum. Dünyaca ünlü bir film olan Ghajini bu filmden uyarlanarak kurgulanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder